Top

A-medical | zdravie a krása v každom veku

Teraz vyjde najavo, čo hovorí veda a odborníci o tejto, čoraz populárnejšej bielkovine.

Už desaťročia sa natierajú prípravkami s obsahom kolagénu tí, ktorí túžia po pružnejšej pokožke a mladšom vzhľade.V posledných rokoch sa však okrem kozmetického priemyslu, stáva kolagén čoraz populárnejším aj  vo svete  športu. Hlavne medzi kulturistami a tými, ktorí sa venujú vytrvalostným či bojovým športom. Takéto kolagénové doplnky je možné dostať vo forme tabliet, práškov, sirupov a iných doplnkov výživy.

 

Čo je to vlastne ten kolagén?

Kolagén je nerozpustná bielkovina zložená z aminokyselín .Uvádza sa, že kolagénové vlákno má väčšiu pevnosť v ťahu ako oceľový drôt a na 1mm² udrží až 50 kg. Je dôležitou  súčasťou kostí, krvných ciev, svalov, väzív, šliach ,chrupaviek,vlasov,nechtov a kože. Je to ako lepidlo,ktoré nás drží pokope. V tele máme takmer 30 druhov kolagénu. Existujú celé rady typov kolagénov, Najrozšírenejší je Typ I, predstavuje 90% celkového kolagénu v organizme. Je prítomný v pokožke, šľachách ,kostiach a zuboch. Kolagén Typu II sa nachádza v chrupavkách.

Naše telo produkuje kolagén neustále z rôznych aminokyselín, vitamínov ( vitamíny A a C ) a minerálov ( napríklad meď ), či stopových prvkov ( mangán – podieľa sa jeho transporte ). Vitamín C hrá v tomto procese obzlášť dôležitú úlohu, takže pri jeho absencii sa obranná funkcia nášho tela výrazne znižuje.

Po 25. roku života v našom tele klesá množstvo kolagénu – približne o 1% ročne. Táto skutočnosť výrazne ovplyvňuje vznik vrások, spomaľuje hojenie rán, regeneráciu svalov a tvorbu buniek chrupavky. Tým sa stávajú naše kĺby a kosti zraniteľnejšie.

Collagen A-medical

Ako vplýva kolagén na našu pokožku ?

Kolagén vo forme doplnku výživy sa javí ako najideálnejšia voľba v starostlivosti o pleť a pokožku. Podľa štúdie¹ z roku 2015 viditeľne hydratuje,zvyšuje elasticitu  a hladkosť pokožky po 8 týždňoch. Výsledky štúdie² ,uverejnenej v Journal of Medicine Food, demonštrovali,, že pravidelné užívanie hydrolyzovaného kolagénu po dobu 6 mesiacov , viedlo k výraznému zlepšeniu vzhľadu pokožky u žien trpiacich celulitídou. Nedávna metaanalýza potvrdila, že  podporuje hojenie rán z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Zvyšuje hustotu³ kolagénu v pokožke a spomaľuje proces jej „ krčenia „.

 

Zmierňuje bolesti kĺbov?

Aj keď nie je k dispozícii mnoho štúdiu, doterajší výskum ukázal, že kolagén typu 2 ( kolagénové peptidy ), je v tejto oblasti účinnejší ako glukozamín alebo chondroitín. 80 – 90% kĺbovej chrupavky pozostáva z kolagénu typu 2. Súčasné výskumy nazančujú, že nedenaturovaný kolagén typu 2 môže znižovať artritídu, bolesť a stuhnutosť pri stredne ťažkej až ťažkej osteoartritíde a juvenilnej reumatoidnej artritíde⁴. V štúdii z roku 2013 sa u osôb s bolesťou kĺbov albo problémami s pohyblivosťou kĺbov, ktorí užívali doplnok výživy na báze kolagénu, sa počas 4 mesiacov užívania výrazne zlepšila funkcia kĺbov. Podobné závery boli vyvodené zo štúdie zahŕňajúcej vysokoškolských športovcov⁵ a zo štúdie žien s bolesťami kĺbov.

 

Spevňuje kosti ?

Nedávno prebehol výskum , ktorého súčasťou  bola randomizovaná, placebom kontrolovaná, dvojito zaslepená klinická štúdia, v ktorej podávali účastníkom kolagénové peptidy a výsledkom bolo zvýšenie hustoty kostí⁶.

Rozhodnutie užívať kolagén je určite prínosom pre naše telo. Vďaka jeho úžívaniu sa výrazne spomalí starnutie pokožky, zvýši sa pružnosť pleti, jej hydratácia a redukuje sa hĺbka vrások. Kolagén nás ochráni pred poškodením slnečným žiarením AVA a UVB. Uľaví pri zápaloch a bolestiach  kostí a kĺbov pri artritíde a reumatizme,spomaľuje rednutie kostí, urýchľuje hojenie po zlomeninách,chirurgických zákrokoch,popáleninách a redukuje celulitídu.  Kolagénové doplnky sú bezpečné , jednoduché na užívanie a vďaka svojim benefitom by mali byť súčasťou každodenného ozdravného rituálu.

 

1.Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. PMID 23949208

2. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/

3. Matsumoto et al (2006) Clinical effect of fish type I collagen hydrolysate on skin properties. ITE Lett Batteries New Technol Med 2006;7:386-390

4. Moskowitz, R.(2000). “Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease.” Seminars in arthritis and rheumatism 30(2): 87-89

and

Ruiz-Benito, et al. (2009). “A randomized controlled trial on theefficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort”. International journal of foodscience and nutrition 12: 1–15.

 

5. Clark K.L. et al. (2008). 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Current Medical Research and Opinion, 24(5):PMID 18416885

6. Nomura,Y.; Oohashi, K, Watanabe et al. “Increase in bone density through oral administration of hydrolyzed collagen.” S. Nutrition 21(11-12): 1120-1126 PMID 16308135.

Uverejniť komentár